Prezidentem raději Klause!

středa 14. listopad 2007 08:15

Václav Klaus - prezident republiky
Fragmenty.cz

Přestože se někdo může v názorech na našeho prezidenta lišit, chtěl bych s Vámi sdílet několik pádných důvodů, proč bych si z několika dostupných kandidátů vybral právě současného Prezidenta.

Je sice pravda, že se v minulosti říkalo, že Václav Klaus je arogantní, že jeho názory na ekonomii jsou příliš čítankové – a mnoho jiných věcí. Byl často kritizován za legislativní nouzi v době privatizace a mnoho úvěrových a jiných problémů té doby. Mimochodem, doba předtím byla problematická ještě o něco více.

Na druhou stranu, pokud se dívám s odstupem na to, jak vykonává funkci prezidenta, jaké názory a postoje hájí, pak musím říci, že roli prezidenta zvládá určitě velmi dobře, ba dokonce lépe, než jeho předchůdce. Stačí si vzpomenout, jak zastavoval některé chromé zákony z legislativní smršti, která se strhla před posledními volbami. Tyto zákony nebyly dobře připravené, šlo o legislativní zmetky a byly prezidentem po právu vetovány.

Václav Klaus se dle mého názoru chová jako prezident velmi profesionálně, chová se tak, jak by člověk od prezidenta čekal. Ke spoustě názorů zaujímá střízlivé stanovisko, které není unášeno liberálními moudry bulvárního tisku. Prezident se nesnaží vytěžit maximum z populárních témat, ale zastává svůj názor bez ohledu na to, zda mu to v očích národa uškodí či nikoliv. To mu umožňuje setrvat na svých názorech i v otázkách morálky a odpovědnosti. Právě tento rys se mi jeví u prezidenta nepostradatelným. Prezident republiky je v tomto pro ostatní příkladem více, než kdokoliv jiný.

Václav Klaus je takto prezidentem předvídatelným, který si nemusí na nic hrát, a proto víme, co od něj můžeme očekávat.

Kdybych pak měl přemýšlet nad jinými kandidáty, tolik jistoty již nenacházím. Zahraji tedy lehce na xenofobní strunu.

Například v osobě Jana Švejnara spatřuji jisté riziko právě v tom, že o něm kromě toho, že je ekonom, a že žije od 70. let v Americe, nic nevíme. Jediné, co prosáklo je, že je členem představenstva ČSOB, která vede se státem spory o Sobotkových 11 miliard. Tvrzení, že v případě zvolení opustí místo v ČSOB je jen chabá náplast, protože jak všichni dobře vědí, stále platí „Já na bráchu, brácha na mě“. Dále pak, hodnotím-li politické zkušenosti pana Švejnara, musím říci, že jsou nevalné. Slušelo by se nejdříve začít alespoň jako senátor nebo starosta a až pak kandidovat na prezidenta. Co je ale zcela zásadní, že o názorech pana Švejnara v oblasti morálky a odpovědnosti nevíme zhola nic.

Jan Švejnar je pro mne kandidátem na prezidenta, který je naprosto nečitelný. Nevíme, proč kandidaturu přijal, jaké jsou jeho politické cíle, ani zda bude nadále držet kontakty s lidmi z bankovního sektoru. Navíc je pan Švejnar kandidátem ČSSD, což ve mně vyvolává silné podezření. Mé podezření je tím větší, čím více se točí informací okolo bankovního sektoru, tedy oblasti, kde Paroubek se Sobotkou poslali IPB ke dnu a celou záležitost „věnovali“ právě ČSOB. Dále pak se ptám: jakou musí mít člověk náturu, aby přijal kandidaturu z rukou páně Paroubkových a jestli v tom - náhodou - nebude nějaké to utajené sponzorství. Ale to už je struna konspirativní a na tu nedrnkám ani dobře, ani rád.

Doufám jen, že ze stejného důvodu, tedy že pan Švejnar je lehce levicovým demokratem, se zaleknou i extrémně levicoví komunisti a zvolí raději Klause. Přeci jen, proč by si nechali od socialistů přebírat voliče?


Další moje staré, většinou politicky zcela nekorektní články naleznete zde: http://musil.bigbloger.lidovky.cz/ a nové články pak zde:  http://dalibormusil.blog.idnes.cz/
Dalibor Musil

Dalibor Musil

Dalibor Musil

- O dění na hraně tzv. politické korektnosti - O dění v otázkách rodiny, vztahů a morálky - okrajově o technologiích, především o paradoxech testování software

polokonzerva, aneb polokonzervativně o všem možném a někdy bohužel i zcela nemožném

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené stránky