Radar ano, Ano a ještě jednou ANO!

pondělí 10. prosinec 2007 10:00

Start rakety Shahab-3
ISNA

Ve svém předcházejícím článku na stejné téma jsem popisoval některé ekonomicko-politické aspekty proč by měl být radar postaven, především tedy, že radar zastaví obchod se zastaralými jadernými zbraněmi do států typu Írán a nebo severní Korea. Nyní prosákla zpráva, že prý Írán tvrdí, že žádné jaderné zbraně nemá a agenti tvrdí, že je ani nevyvíjí. Opravdu? A to je důvod k zastavení raketového deštníku? Proč tedy vyvíjejí nové rakety? Co kdyby si jednu vysloužilou nálož prostě koupili? Třeba od Číňanů... A co kdyby si jí prostě koupil někdo jiný?

Proto si myslím, že protiraketová obrana je ve věku balistických raket a jaderných nebo chemických zbraní a současné existence pokřivených ideologií, které se nebojí jaderného odstrašení détente, jelikož při sebevražedném útoku jdou rovnou do nebe, naprostá nezbytnost.

Podle mne není důvod k zastavení projektu raketového deštníku, který začal budovat ještě v době Studené války Ronald Raegan. Tehdy se to jmenovalo SDI (Strategic Defence Initiative). Jeho záměr šel tehdy daleko za běžná očekávání a chtěl SDI sdílet i s tehdejším Sovětským Svazem a s dalšími zeměmi. Ti nepřijali - a jelikož dále nemohli s USA hospodářsky a technologicky soutěžit, položilo to jejich ekonomiku a přivodilo rozpad komunistického bloku.

Dnešní Rusko má stále pod kontrolou mnoho jaderných hlavic, které nestihlo v rámci odzbrojovacích procesů demontovat. Celý systém jaderné kontroly Kazbek a jaderné kufříky Čegety byly uvedeny do provozu v osmdesátých létech a již dlouho byly zastaralé. Systém byl ještě před několika málo lety v dezolátním stavu a další ochrana těchto zařízení je velmi nákladná (mimochodem v rámci odzbrojení částečně placená Američany). Není jasné, nakolik se stav od této doby změnil. Každopádně riziko samospuštění stále existuje. Dále zde existuje riziko krádeže jaderné hlavice, nebo části raketové techniky, které pak budou odprodány komukoliv, kdo dobře zaplatí. Když ne z Ruska, v Číně se s prodejem rozpakovat nebudou.

Protiraketový systém umožní jednak zlikvidovat "náhodně" nebo chybně vystřelenou raketu, dále pak znehodnocuje všechny obchody se starým raketovým a i jaderným arzenálem z ruských a čínských (případně i jiných) zásob. Takové nebezpečí zcela jistě existuje.

Ptám se tedy, proč bychom my, občané České republiky, neposkytli prostor pro vybudování radaru pro sledování takového nebezpečí a nenabídli tak naše služby celému světu? Já jsem všemi deseti pro!


Další moje staré, většinou politicky zcela nekorektní články naleznete zde: http://musil.bigbloger.lidovky.cz/ a nové články pak zde:  http://dalibormusil.blog.idnes.cz/

Dalibor Musil

Dalibor Musil

Dalibor Musil

- O dění na hraně tzv. politické korektnosti - O dění v otázkách rodiny, vztahů a morálky - okrajově o technologiích, především o paradoxech testování software

polokonzerva, aneb polokonzervativně o všem možném a někdy bohužel i zcela nemožném

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené stránky