Blob bude a nebo nebude ?

středa 24. říjen 2007 16:00

Útok Blobu dle bodu č.3
výřez obrázku z www.openbsd.org

Blob alias zfetovaná muchomůrka, aneb zelenofilaové knihovno. Bude, nebo nebude? Je to zvláštní, ale co člověk to názor. Většina názorů je negativních, i když pozitivní reakci jsem již také zaznamenal.

Blob na Letné

Toto označení zní již méně hanlivě, než některá z uvedených reakcí. Pravděpodobně ho vymyslil některý myslitel z řad stoupenců pana Kaplického. Pojem blob se objevil značně později než mnoho jiných, častokrát i vtipných názvů nedefinovatelného útvaru. Proč je to tak?

A co to vlastně ten blob je ? Podíváme-li se do slovníku, nalezneme například, že BLOB je Binary large object, označovaný jako BLOB (i blob) je označení pro datový typ blíže nespecifikovaných binárních dat v databázi. To je od architektury poměrně daleko, nebo ne ?
Pokud budeme jazykově zdatní, dozvíme se že blob může být

 1. kromě Binary Large Object
 2. Komix od Marvela s příliš přetloustlým hrdinou,
 3. Nezničitelná amorfní příšera z vesmíru z hororového filmu, která nejprve ve formě malé želatiny sežrala dědečka, který do ní rýpal hůlkou, doktora se sestrou, a půlku města, dokud ji nezmrazili a nevyhodili v Antarktidě s tím, že se však může kdykoliv vrátit.
 4. část zrakového systému, tedy části zrakového orgánu, které rozpoznávají barvy
 5. nebo 13 tun těžké cosi, co kdysi bývalo čímsi, pravděpodobně částí velryby vylovené v Chile v roce 2003
 6. ale také "blob architecture" - čímž je nazývána beztvará / tvarově amorfní architektura.

 7. Příznivci hry Dračí doupě si jistě vzpomenou na zelený sliz, požírající a ničící vše živé i neživé.
 8. Titulek nového (remake) hororu hlásá "The Blob, terror has no shape" - tedy "Sliz - teror bez tvaru"

podrobnosti zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Blob_%28disambiguation%29 a také jinde.
Jak vidíte, žádná z možností nebyla příliš lichotivá. Shodou okolností vidím, že více lidí mělo stejný nápad jako já a napsali do lidovek ještě před uveřejněním tohoto článku - skvělé... alespoň vidím, že nejsem sám, kdo si toho všiml. Nebo, že by ne a můj blog je čten ještě před zveřejněním?? :c)

Nejvíce se mi líbí význam v případu č. 3, tedy sci-fi horor o nezničitelném slizu, což není nic jiného, než moderní verze klasického českého otesánka, který požírá vše kolem sebe již od svého vzniku. Vždyť stavba již stála 46miliónů a dále má stát neuvěřitelné 3.000.000.000 (tři miliardy) korun v cenách roku 2004, což by znamenalo v době dokončení zhruba dvojnásobek. Jen tu babičku s těma hráběma, kdybychom našli... jak by ale chuděra dopadla se můžeme poučit ze zmíněného hororu.

Osobní postoj, nebo mediální mánie ?

To jak se k projektu pana Kaplického lidé staví, je determinováno několika hledisky:

 • Osobními pocity a náladami
 • Mediální zpracovaností a tvárností daného jednotlivce
 • Přesvědčením či zásadovostí každého

Osobní pocity a nálady jsem dal zcela záměrně na první místo jako nejdůležitější. Většina jich asi bude negativních a to jak kvůli tvaru (vlastně netvaru), tak i barvám. Moje milovaná manželka, když jsem jí ukázal vítězný návrh, pronesla - "to si snad dělaj srandu, takovej flusanec tam snad nedaj".

No doufejme, že "nedaj". Můj osobní názor je, že komise, která rozhodovala, si musela za těch proinvestovaných 46 milionů koupit velké, opravdu velké množství nekvalitního alkoholu a všechen ho vypít, jinak to prostě ani není možné.

Myslím, že by se mezi ostatními krychloidy v soutěži daly najít návrhy, které by lépe vyhovovaly, jak co se týče využití vnějších a vnitřních prostor, tak i využití finančních prostředků. K hyzdění historického panoramatu města nám bohatě postačí věž na Žižkově, alias odpalovací rampa raket středního a velmi dlouhého doletu.


Další moje staré, většinou politicky zcela nekorektní články naleznete zde: http://musil.bigbloger.lidovky.cz/ a nové články pak zde:  http://dalibormusil.blog.idnes.cz/

Dalibor Musil

Dalibor Musil

Dalibor Musil

- O dění na hraně tzv. politické korektnosti - O dění v otázkách rodiny, vztahů a morálky - okrajově o technologiích, především o paradoxech testování software

polokonzerva, aneb polokonzervativně o všem možném a někdy bohužel i zcela nemožném

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené stránky