Radar v Brdech - proč ANO!

středa 24. říjen 2007 09:10

Slyšel jsem již mnoho názorů proč radar v Brdech ne. Většina z nich se soustředila na naše malé české poměry a české posluchače a pramenila většinou z levicově orientovaných úst. Rád bych k tomu také něco prohodil z opačné strany.

Každému to už asi došlo, ať už je příznivcem arabské ligy, mladých komunistů, amatérských politických stran jako např. 4vize anebo člověkem typu pana Jandíka - mírového aktivisty a zakladatele "Mírového hnutí", jinak bytem v ústavní léčebně v Bohnicích (natočen televizí na jedné z demonstrací jako zástupce odpůrců radaru). Každému došlo, že radar i přes organizovaný odpor mnoha fiktivních nebo i skutečných, každopádně člensky málo početných, organizací v Brdech postaven nakonec bude.

Dřív než ale bude, rád bych alespoň naznačil, proč si myslím, že je naprosto a zásadně správné že radar bude - ať už stojí v brdech nebo např. v Turecku.

Především je třeba se poučit z historie a podívat se na rozhodující momenty, které ukončily studenou válku, a přivodili pád komunistického režimu na východ od železné opony. Někdo by to mohl připisovat pouze ekonomice, někdo politice. Já vidím klíčový okamžik v rozhovorech o odzbrojení, které vedl Ronald Raegan s tehdejším ruským prezidentem Michailem Gorbačovem. Návrh ruské strany zněl: snížíme stavy jaderných zbraní, stáhneme je ze střední Evropy, snížíme stavy konvenčních vojsk RVHP, ale zastavte program hvězdných válek SDI. Tehdejší prezident spojených států na to reagoval jedinou větou: "Schůzka skončila". [1] Mohl být tehdy člověkem, který udělal ohromný pokrok v odzbrojovacích rozhovorech. Mohl z toho vytěžit do dalších voleb. On ale odešel od jednacího stolu.
Nutno dodat, že tehdejší program SDI (Strategic Defence Initiative) byl pouze na papíře a v počítačových hrách a zabýval se myšlenkou sestřelovat balistické rakety již za letu, nelépe z vesmíru. Díky mediální bublině tehdy vzniklo podezření, že systém již funguje - a to na sověty platilo. Obecně to byla oblast, ve které měly a dodnes mají Spojené státy technologicky navrch a bylo to tedy něco, čeho se ruská strana obávala více, než čehokoliv jiného.
Raegan tím docílil kolapsu ruského zbrojního průmyslu, který nemělo dále smysl neustále rozvíjet na starých technologiích a dále byl za Gorbačova velmi utlumen. Následkem toho šla ke dnu celá ekonomika, která na zbrojním průmyslu stála. Někteří zákazníci ruského zbrojního průmyslu ztratili zájem o nákup raket, které budou stejně sestřeleny dříve, než dopadnou na svůj cíl. Tím byla SDI pro sověty smrtelná.

Otočilo se čtvrt století a máme tu znovu tentýž problém. Čína a Rusko prodávají své zbrojní technologie do darebáckých států, které jsou schopny ve jménu víry nebo ideologie tyto zbraně použít. Je jasné, že se Rusko staví proti radaru - vždyť zde jde o obchod s jejich zastaralými raketovými technologiemi, které se po postavení radaru a raketové základny stanou nepoužitelnými a tudíž i neprodatelnými. Jde o obchody za miliardy dolarů. Nedivil bych se, kdyby za podporou mladých komunistů a aktivitě Proti radaru stáli soudruzi z Číny, kam tak rád jezdí například náš (naštěstí) bývalý premiér Paroubek. Vždyť jak Rusové, tak Číňané přijdou o kšeft, když to tu postaví.
Stejnětak rozumím snaze některých liberálních politiků ve Spojených státech, kteří chtějí tento projekt zastavit. Bodejť by ne, když již za Clintonovy vlády s čínskou stranou čile obchodovali a za uvolnění některých technologií dostali přípěvek na prezidentskou kampaň. [2]

Pokud tedy uvážím historický důsledek tehdejších snah o SDI a dnešní možný výsledek postavení radaru - tedy fakt, že se raketové technologie přestanou vyvážet z Číny a Ruska do zemí, jako je Severní Korea nebo Írán, pak jsem jednoznačně všemi dvaceti pro. Není žádná věc, která by mohla ukončit celé toto blízkovýchodní jaderné zbrojení lépe, než je radar v Brdech.
Čtenáře bych chtěl upozornit, že dostřel plánované Íránské rakety Šahab dosahuje až do Londýna, takže jsme potenciální cíl plný nevěřících. Stačí jeden summit NATO v Praze... a máme to tu.

Takže pokud snad jste příznivci prodeje ruských a čínských raketových technologií divokým státům, věnujte se dále aktivistické činnosti proti radaru v Brdech. Bude to tak jen k Vaší vlastní škodě.

Když navíc uvážím, že přítomnost obranné jednotky US Army v ČR je jakous takous zárukou, že se nebude opakovat rok 68 a invaze rudého bratra, pak je to další důvod pro.

A proto říkám, POSTAVTE TO HNED !
Je mi jedno kde, hlavně ať už to stojí.

[1] Jednání o odzbrojení, Island, Rejkjavík, 1986
[2] C. Michael Armstrong z firmy Hughes požádal presidenta Clintona o uvolnění sankcí proti Číně na družicové technologie, které by mohly sloužit jako zařízení k vypouštění více jaderných hlavic z jedné nosné rakety. Učinil tak jako projev díků za již prokázané služby.
[2] Bernard Schwarz, šéf společnosti Loral, vypsal šek na 100 000 USD pro liberální Demokratickou stranu a vzápětí se stal účastníkem obchodní mise ministra obchodu Rona Browna do Číny. Celková částka na volební kampaň liberálů v roce 1996 činila pak 1,1 milionu dolarů. Firma Loral odhalila "bezúplatně" příčiny selhání čínských návratových modulů (případně halvic balistických střel).


Další moje staré, většinou politicky zcela nekorektní články naleznete zde: http://musil.bigbloger.lidovky.cz/ a nové články pak zde:  http://dalibormusil.blog.idnes.cz/

Dalibor Musil

Dalibor Musil

Dalibor Musil

- O dění na hraně tzv. politické korektnosti - O dění v otázkách rodiny, vztahů a morálky - okrajově o technologiích, především o paradoxech testování software

polokonzerva, aneb polokonzervativně o všem možném a někdy bohužel i zcela nemožném

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené stránky